Нема хонорари над 9.590 денари за јануари

Во најдолгиот месец од годината, хонорарците што земаат надомест поголем од 9.590 денари, ќе останат без примања. Од авторската агенција „Берин“ велат дека од ПИОМ добиле известување, во…

Избодени момчиња во ТЦ „Мавровка“

Четири момчиња се повредени со убодни рани откако вчеравечер биле физички нападнати од три непознати лица во трговскиот центар „Мавровка“. МВР денеска соопшти дека синоќа во 18:30 часот…

Во Тетово екстерното тестирање целосно блокирано

Професорите од средните училишта во Тетово кои се членови на СОНК и денеска го бојкотираа екстерното тестирање за матурантите. Во тетовската гимназија, екстерното тестирање не се спроведе кај…

Ципрас му ветил на Каменос дека ќе го почитува неговиот радикален став за спорот за името

Независни Грци ќе ги поддржи економските политики на Сириза, се додека премиерот Алексис Ципрас не бара промени во областите каде што партијата на Панос Каменос има забелешки, пишува…

Огромна дупка се отворила на патот Штип-Радовиш

Огромна дупка, вчера околу 18 часот, се отворила на патот Штип – Радовиш. Околу петнаесеттина возила се оштетени. Според сведоци, вработени во Агенцијата за патишта, дошле со камион…

Матурантите од Битола не влегоа на тестирање, ги поддржуваат барањата на професорите

Само пет минути пред почетокот на екстерното тестирање, закажано за 9.30 часот, матурантите од средното техничко училиште „Ѓорги Наумов“ во Битола си заминаа дома. Учениците чии професори во…

Неделна временска прогноза: Повторно врнежи од дожд и снег

Облачно време со слаби локални врнежи претежно од снег ќе преовладува до четврток. По некои котлини врнежите ќе бидат од дожд и снег, додека во југоисточните делови ќе…

Едно лице загина во сообраќајна несреќа на патниот правец Штип – Св.Николе

Едно лице загина а уште две се поврдени во сообраќајна несреќа која се случи вечерва околу 18, 45 минути на патниот правец Штип – Св.Николе, кај Кривидол. Според…

Македонија

Налогот за претрес на Верушевски бил за шпијунажа

Налогот за претрес на Верушевски бил за шпијунажа

Втор ден во истражниот затвор „Скопје е Зоран Верушевски, поранешен директор на Управата за безбедност и контраразузнавање обвинет за неовластено…

Свет

Агро Бриф

Балкан

Економија

Истекува рокот за воведување фискални со ГПРС уред

Истекува рокот за воведување фискални со ГПРС уред

Неделава истекува рокот за воведување нови фискални апарати со ГПРС уред, преку кои даночните обврзници ќе бидат електронски поврзани со…

Хроника

Ракурс

Гордан Георгиев: СДСМ има што да научи од победата на Сириза

Гордан Георгиев: СДСМ има што да научи од победата на Сириза

Уште едно појаснување за доцнобудните радикални левичари кај нас во врска со победата на Сириза и пан-мундијалските очекувања од неа.…